Albanian SQ Arabic AR Azerbaijani AZ English EN Turkish TR

Şeker Hastalığı, diğer adıyla Diyabet; ciddi sonuçlara yol açan ve pankreasın ürettiği insülinin yetersizliği veya etkisizliğinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Günümüzde sıkça görülmeye başlayan diyabet, tıp dilinde genellikle “diabetes mellitus” şeklinde ifade edilir.

Obezite, Tip 2 diyabet ( şeker hastalığı) için öncelikli risk faktörüdür ve şeker hastalarının neredeyse % 90’ı aynı zamanda aşırı kilolu ve obez olarak tabir edilen vücut kitle indeksi normal sınırların üzerinde olan kişilerdir. Şeker hastalığı gelişme riski, vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan kişilerde çok daha fazladır. Yağ kitlesinin artışına paralel olarak insülin direnci gelişimine neden olan hormonlar, şeker hastalığına da göz kırpmakta ve kişide gece açlık hissi, tatlı krizleri, huzursuzluk ve sinirlilik hali ile başlayan tablo, zaman içinde diyabet için ciddi bir zemin hazırlamaktadır.

Özellikle bel çevresi ve karın bölgesinde yağlanma ile kendini belli eden elma tipi obezite, kişide organ yağlanmalarına sebep olduğu gibi şeker hastalığına da davetiye çıkarmaktadır. Çocukluk ve gençlik çağı obezite nüfusunun da günümüzde artışına paralel olarak, yine çocuklarda, ergenlerde ve genç yaştaki yetişkinlerde de diyabet görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Tüm dünyanın kabul ettiği çok ciddi bir sağlık sorunu olan obezite, ortadan kalkmadan Tip 2 diyabet tedavisinden de kişi, uzun vadede başarılı sonuçlar alamayacaktır. Dolayısıyla şeker hastalığı tedavisi için kişinin öncelikle aşırı kilolarından kurtulmuş olması birinci koşuldur. Obezite ve diyabet cerrahisi, artık diyet ve egzersizden (en az 6 ay boyunca) fayda göremeyen kişilerin hekimleri tarafından da uygun görülmeleri halinde başvurabilecekleri ve çok kısa sürede ideal vücut kitle indekslerine kavuşarak aynı zamanda diyabet tedavisinde de çok önemli adımlar atabilecekleri son derece güvenilir bir yöntemdir.

© Copyright 2019 Özel Bağcılar Şafak Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.

Gizliliğiniz bizim için önemlidir. 6998 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirmeye buradan ulaşabilirsiniz. | Çerez Politikası